0

Momentálne vládne na Slovensku ošiaľ s názvom Black Friday. Viete vôbec čo to je?

Spojenie Black Friday alebo Čierny piatok pochádza z Ameriky. Je to oficiálne deň po Dni vďakyvzdania, ktorý vychádza vždy na štvrtý piatok v novembri.

Deň vďakyvzdania

Deň vďakyvzdania je tradičný Americký sviatok, ktorého korene patria do 17. storočia. Skupina pútnikov si údajne v roku 1621 sadla za spoločný stôl a ďakovala za to, že prežila ťažký rok v novom svete. Americký prezident George Washington tak v roku 1789 vyhlásil posledný novembrový deň za Národný deň vďakyvzdania. Na deň vďakyvzdania sa tradične je moriak (turkey) a oslavuje ho celá rodina a susedia, bez ohľadu na vierovyznanie.

Black Friday

Black Friday je prvý deň po dni vďakyvzdania. Týmto dňom sa oficiálne začína vianočný nákupný ošiaľ a predajcovia ponúkajú na tento deň výrazne zľavy ako ich marketingový ťah.

Pomenovanie Black Friday vymysleli taxikári, autobusári a policajti vo Philadelphii, na základe veľkého dopravného zmätku, ktorý po dni vďakyvzdania vždy nastal.

V minulosti trval Black Friday len jeden deň, avšak teraz už trvá aj niekoľko dní. Black Friday sa stal populárny aj u nás na Slovensku aj keď pochádza originálne z Ameriky.

Teda aj ľudia na Slovensku majú možnosť kúpiť si produkty a služby za výrazne zľavy, aj keď sa stáva, že často je to len marketingový ťah a cena produktov je taká istá, aj keď sa reklamuje, že je v zľave. Preto tento sviatok čelí veľkej kritike. A to nie len kvôli cenám, ale aj kvôli “mánií”, ktorá počas Black Friday vzniká. Počas tejto mánií je normálne, že sa ľudia pobijú kvôli nejakému produktu v zľave a často sa stojí vo veľkých radách.

 


Zdieľaj tento článok!

0

0 Comments

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *